Toplu olarak ithal eğer polipropilen (PP) ve yabancı teknolojileri ile üretilen biyoplastik bileşenleri olan polietilen (PE),, kilogram başına bazı VND40, 000 (2,33 $) maliyeti ise PVA, kilogram başına daha az VND30, 000 (US $ 1.75) maliyetli olarak görünüyor. (Nghia için)

Plastik Üretimi

Belli ki artık nanokompozit malzeme üzerine çalışmalar artacak. Önümüzdeki bulunmamış ama fark edilmeyenleri bile göremezken mikroskopta zor gözküken nano materyalleri nasıl görürüz bilemem.

En temel tanımıyla, iki ya da daha fazla malzemenin birlikte tek bir yapı içinde, yeni bir malzeme olarak kullanılmasıyla elde edilen malzemelere kompozit adı verilir. Geleneksel kompozitler, epoksi reçinenin içine cam elyafların katılmasıyla elde edilir. Günümüzde ise kompozit tanımı daha ileri teknoloji ve daha yüksek performans malzemeleri içermektedir. Nanokompozit nedir sorusuna gelince, “nano” kelime anlamı olarak milyarda bir anlamına gelir. Mesela nanometre, metrenin milyarda birine eşit olan uzunluk birimidir. Bilimsel birimle göstermek gerekirse, 1nanometre =10-9metre demektir. Nanoteknoloji, kesin kabul edilmiş bir tanımı olmamasına rağmen, genellikle 1nm ile 100nm arasında yapıların üretilmesi, incelenmesi ve geliştirilmesine verilen isimdir. Nanokompozitler ise, 1nm ile 100nm arasında maddeleri yapısında içeren kompozit malzemelerdir.

Nanokompozit Matrisler