Çok hafif karbon kökenli çok sağlam liflerden oluşan bir malzemedir. DuPont firması tarafından 1965 yılında icat edilmiş ve patentlenmiştir. Kevlar günümüzde zırh, sağlam halat yapımı, yanmayan koruyucu giysi yapımında kullanılmaktadır. Kevlar çok yüksek çekme gerilimine dayanabilen liflerden oluşan ipliksi bir yapıdır. Dokunabilir, kumaş haline getirilebilir, kesilebilir ve dikilebilir. Özellikle çelik yelek, miğfer, paraşüt ipi, fiber veya data kabloları için ek sağlamlık sağlayan halat, veya gemileri bağlamak için kullanılan hafif halatlar ve kompozit yapılar ile oluşturulan levha, boru veya özel taşıtların gövde veya kanat yapılarının yapımında kullanılmaktadır. Aynı ağırlıktaki çelikten 5 kat daha sağlamdır sloganı ile pazarlanmaktadır.

Kevlar, 1,4-phenylene-diamine (para-phenylenediamine) ve terephthaloyl chloride monomer solusyonunun yoğuşma reaksiyonuyla Hidroklorik asit içerisinde çözünmesinin ürünüdür.

Biyobozunur kevlar üretimi başladığında artık başlangıçlarda home-made biodegradable plastic olarak evlerde bile üretimi sağlanan biyobozunur plastikler için hiç kuşkusuz amatör denemeler, projeler hızlanacaktır.

Kullanım Alanları

Gemileri bağlamak için kullanılan halatların yapımında,
Madencilerin giydiği giysilerin imalatında,
İtfaiyecilerin üniformalarının imalatında,
Cam işi ile uğraşan iş dalı giysilerinin imalatında,
Hava Kuvvetleri pilotlarının uniformalarının imalatında,
Tank
Uçak kanatlarında,
Hafif ağırlıklı kano imalatında,
Askeri miğfer yapımında
Paraşüt, ve dağcılık için halatlar
Yeni nesil hoparlörlerin diyaframları
Motosiklet ekipmanlarında

Kevlar Kurşun Geçirmez Yelekler

Kevlar yelekler kevlar liflerinden dokunmuş kumaşlardan birçok kat üstüste dikilerek oluşturulur.Yüksek gerilime dayanıklı lifler kurşunu tutabilmektedir. Bununla birlikte lifler ezilmeye dayanıklı değildir. Bundan dolayı kevlardan yapılmış bir malzemenin kurşun geçirmeme şartı esnemesidir. İnsan vücudu uzerinde kurşunu gecirmeyen kevlar kurşunu geçirmezken, sert bir satıh (örneğin tahta) üzerine gerilen aynı kevlar kurşunu geçirir.

Sivri uçlu mermilerin durdurulabilmesi için daha sık ve sağlam bir dokumaya ihtiyaç vardır.

Kurşun geçirmez yelekler durdurabildikleri kalibre ve mermi tiplerine gere seviye katsayılarına sahiptir. Zırh delici çelik uçlu mermiler kevlar yelekler tarafından durdurulamaz. Bunun için kevlar yelek içerisinde çok sert seramik levhalar kullanılmaktadır. Bu levhalar çelik merminin sivrilik miktarını ucu kırarak azaltır. sonraki katmandaki kevlar kumaş katmanlarında mermi durdurulur. Kevlar yelekler gövdedeki hayati organları korumayı amaçlar. Yinede kullanıcı tam olarak korunmuş değildir. Bazı durumlarda kurşunun vücuda girmesinden çok kurşunun oluşturduğu darbe ile kemiklerin kırılması veya basınç ile iç organların patlaması tehlikesi ile karşı karşıya kalınır.