Her alanda plastiği farkında olmadan bile kullanıyoruz. Kullandığınız yerleri sayın deseler unuttuklarınız bir hayli fazla olur. Bu güzelim yapının doğa üzerinde de bir bedeli vardır.

1- Plastik Hiçbir Yere Ayrılmaz: İlk plastikler petrol bazlı oldukları için kullanıp atıldıklarında tekrar doğaya bir geri dönüşümü çok zor oluyo. Çünkü içerisindeki petrol çözünüyor.

2- Plastik Denizlerimizi Kirletiyor: Plastikler çeşitlerine göre yüzlerce binlere yı denizlerimizde bozunmadan kalıyor. Kirlilik unsuru oluşturuyor ve deniz canlılarının hayatının riske atıyoruz.

3- Plastikler Kimyasal Maddeler İçeriyor: Uygun ambalaj türü,esneklik,sertlik olsun derken plastik içine çok farklı toksik kimyasallar ekleniyor ve biz bunları gündelik yaşamımızda o kadar rahat kullanıyoruz ki artık bizim için sıradan bir durum haline gelmiş vaziyette.

4- Plastikler Benzin-Yağ İçeriyor: Özellikle gıda paketleme ve ambalajlama için seçtiğimiz ürün insan sağlığı üzerinde çok büyük etki yaratıyor. Son zamanlarda içtiğimiz su için kimyasal formunun bozulmaması için cam şişelerde üretimi başlandı. Bizim insanımız ancak başına bir olay geldiği zaman durumun vahim olduğunu anlıyor.

Plastikten Üretilmiş Malzemeler

Kaynak: http://westford.patch.com/articles/